В рамках виконання Державної цільової науково-технічної програми впровадження і застосування грід-технологій на 2009-2013 роки, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2009 р. № 1020 була створена Національна грід інфраструктура -- Український національний грід (УНГ). Український національний грід (УНГ) є єдиною дослідницькою е-інфраструктурою національного рівня яка на даний час об’єднує 24 ресурсних центрів наукових організацій України (з них 16 належать НАН України).
Для управління проектом було створено Базовий координаційний грід-центр якій є позаструктурним підрозділом Інституту Теоретичної Фізики ім. М.М.Боголюбова НАН України.
Базовий координаційний грід-центр забезпечує управління і координацію робіт з підтримки функціонування національної грід-інфраструктури, ресурсних центрів, грід-сайтів для надання послуг грід-сервісів користувачам (високопродуктивних розподілених обчислень, доступу до розподілених баз даних, доступу до програмного забезпечення), а також технологічного і операційного узгодження роботи грід-сайтів і усієї грід- інфраструктури з вимогами Європейської та міжнародної грід-інфраструктури.
БКЦ виконує функції Національного Операційного центру (Resource infrastructure Provider) грід-ресурсів УНГ на технологічному і операційному рівні у стосунках з Міжнародними грід-співтовариствами.
До складу Базового координаційного центру входять:
- центр моніторингу грід-інфраструктури і реєстрації грід-сайтів;
- центр реєстрації віртуальних організацій та членів віртуальних організацій;
- центр сертифікації ;
- група міжнародних зв'язків;
- група науково-аналітичної роботи;
- група технічної підтримки та підтримки проміжного програмного забезпечення;
- група підтримки грід-користувачів;
- освітньо - тренувальний центр.
Базовою установою УНГ є Інституту теоретичної фізики ім.М.М.Боголюбова НАН України, якому Уряд України надав мандат (лист Мінекономрозвитку №3902-05/31851-07 від 24.07.2018) представляти Україну у всіх питаннях, що знаходяться в сфері дій European Grid Initiative Foundation (EGI Foundation). EGI Foundation (EGI.eu) є об’єднаною федерацією національних ініціатив, що надають послуги з обробки та збереження даних на основі як грід, так і хмарних технологій і найбільшим в світі об‘єднанням за кількістю користувачів (більше 45 тисяч осіб), провідником концепції Відкрита наука та активним учасником побудови Європейської хмари відкритої науки.
В липні 2020 Інститут теоретичної фізики ім.М.М.Боголюбова Національної академії наук України (ІТФ), якому Уряд України надав мандат (лист Міністерства освіти і науки України №1/11-10650 від 04.12.2019), уклав контракт про асоційоване членство в EGI.eu - EGI Associated Participant. Асоційоване членство в EGI.eu забезпечує активну участь грід спільноти України в побудови Європейської хмари відкритої науки та участь в конкурсі європейських проектів на рівноправних умовах з іншими членами EGI.eu (https://www.egi.eu/). Згідно статуту EGI.eu представник Інституту теоретичної фізики ім.М.М. Боголюбова НАН України може бути присутнім на засіданнях Ради (Council), але не має права голосу.
На даний час в EGI.eu Інститут теоретичної фізики ім.М.М.Боголюбова НАН України представляє Україну як базова установа УНГ.
В 2020 году Інститут теоретичної фізики ім.М.М.Боголюбова Національної академії наук України (ІТФ), якому Уряд України надав мандат (лист Міністерства освіти і науки України №1/11-6930 від 09.10.2020) представляти Україну в EOSC Association .
17 грудня 2020 року на засіданні Генеральної Асамблеї (EOSC General Assembly ) Інститут теоретичної фізики ім.М.М.Боголюбова НАН України в якості офіційного представника України був визнано дійсним членом EOSC Association (https://www.eoscsecretariat.eu/). EOSC Association об’єднує 142 члена, з них 21 учасник з мандатом від країни (у тому числі і Україна) і 49 учасника в статусі спостерігача. Учасниками EOSC Association є провідні європейські наукові організації, ресурсні центрі, провайдери грід та хмарних сервісів, які приймають активну участь в реалізації концепції Європейської хмари відкритої науки.
На даний час в EOSC Association Інститут теоретичної фізики ім.М.М.Боголюбова НАН України представляє Україну.